środa, 22 maja 2019

10.03

2017

Leszek Możdżer - solo

aula Collegium Polonicum

godz. 19.00, bilety w cenie 60 zł do nabycia w SMOK

Solowy recital Leszka Możdżera z polską muzyką filmową będzie jednym z kulminacyjnych wydarzeń Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą. Artysta interpretować będzie głównie kompozycje Krzysztofa Komedy, ale także inne filmowe tematy muzyczne. Koncert będzie także zwieńczeniem i komentarzem do seansów w Kinie SMOK 4 i 5 marca (m.in. „Nieustraszeni łowcy wampirów” czy ”Pianista”) .  
Solowy debiut Możdżera w monachijskiej wytwórni ACT, płyta „Komeda” z roku 2011, to hołd złożony polskiemu wyjątkowemu artyście, Krzysztofowi Komedzie, który nie tylko był uznanym pianistą jazzowym i kompozytorem, ale również znany jest ze ścieżek dźwiękowych do większości filmów w reżyserii Romana Polańskiego. Krzysztof Komeda zmarł w 1969 roku w wieku zaledwie 38 lat.
Leszek Możdżer uważany jest za jedno z największych odkryć wśród polskich muzyków jazzowych. Jego koncertom zawsze towarzyszy magiczna atmosfera, co bardzo szybko sprawiło, że jego nazwisko stało się szeroko rozpoznawalne wśród fanów jazzu nie tylko w Polsce, ale również poza nią. W latach 1994, 2008 oraz ponownie w roku 2010 Możdżer wygrywa w plebiscycie polskiego Jazz Forum na najlepszego pianistę roku. Możdżer stworzył swój własny, rozpoznawalny styl, którym wypełnia luki pomiędzy muzyką klasyczną a jazzem oraz korzysta ze swojego doświadczenia jako wykonawcy muzyki filmowej dla 20th Century Fox, czym dowodzi, że jest wiernym i empatycznym tłumaczem muzyki Krzysztofa Komedy. Nieważne czy odsłania romantyczne i duchowe pokrewieństwo w utworze Ballad For Bernt lub swoją ciemną stronę w Rosemary's Baby (najbardziej znanym utworze muzyki filmowej Komedy) czy też kiedy rozkoszuje się niekonwencjonalnym rytmem i harmonią jazzową w Crazy Girl, arcydzieło stworzone przez Możdżera znacznie przekracza jakiekolwiek ramy czy stereotypowy sposób myślenia – czytamy w opisie do płyty.

wróć

BIESIADA BEZ GRANIC 2019 - Na cygańską nutę

zobacz

Wernisaż wystawy "Trzy drogi " Wojciecha Sternaka — w Galeria OKNO.

zobacz

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.