wtorek, 18 grudnia 2018

16.03

2018

Don Giovanni – opera W.A. Mozarta z polskimi napisami

Forum Kleista

19:30 | bilety w specjalnej cenie 15 € do nabycia w SMOK

Komedia muzyczna Wolfganga Amadeusza Mozarta „Don Giovanni” to spektakularna sztuka teatralna pełna namiętności. Jej bohaterowie kochają, zatajają, przebierają się i zamieniają rolami, maskują i demaskują – taki rodzaj opery Buffo, który odsłania tragedię pod maskami i ujawnia tym samym, jak faktycznie destrukcyjne jest motto życiowe Giovanniego, pozornie przecież pełne pochwały życia. 
Nienasycony głodem życia Don Juan, jego nadpobudliwość seksualna i wyjątkowo obfita witalność są wręcz legendarne. Legendą jest również fakt, że celebruje on bezkompromisowo i z całkowitym oddaniem każdą chwilę z wieloma różnymi kobietami. W operze Mozarta „Don Giovanni” jego sługa Leporello twierdzi, że jego pan obcował już z dwoma tysiącami kobiet bez względu na kraj i wiek, a każda z nich była niepomiernie zafascynowana nim i jego osobowością. Roszcząc sobie bezwarunkowe prawo do takiego życia Giovanni odrzuca zasady funkcjonowania w strukturze społeczeństwa, jak i podporządkowania się regułom gry, nakazom i tabu. Ignoruje je, ponieważ przeszkadzają mu żyć, jak sam tego chce. I ta oto anarchistyczna samorealizacja doprowadza go do konfliktu z prawem – a jednocześnie miłosne przygody hiszpańskiego mistrza uwodzenia kończą się nagle niepowodzeniami. Gdy zostaje nakryty przez czcigodnego komtura w sypialni jego córki Anny, Don Giovanni zabija go w pojedynku. Również i panna młoda Zerlina - która zasadniczo idealnie wpisuje się w schemat jego ofiary - decyduje się wprawdzie dobrowolnie porzucić swojego narzeczonego, niemniej jednak nie rzuca się mu w ramiona.  Gdy jeszcze na dodatek pojawia się jego opuszczona żona – Elvira dochodząca swoich praw, Giovanni staje do konfrontacji z wszelkimi konsekwencjami swoich działań. Czy w tej sytuacji będzie obstawał przy swoim stylu życia, czy da się nawrócić?

Opera w dwóch aktach W. A. Mozarta
w języku włoskim z napisami niemieckimi i polskimi

Tekst: Lorenzo Da Ponte
Dyrygent: Evan Christ
Reżyseria: Martin Schüler
Teatr Państwowy Cottbus

Bilety: 15, - € do nabycia w SMOK

wróć

transVOCALE 2018

zobacz

Miejskie Święto Hanzy 2018

zobacz

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.