wtorek, 18 grudnia 2018

21.04

2018

Suita wiosenna

Sala Koncertowa SMOK

19:00

Ludwig van Beethoven – Sonata na skrzypce i fortepian F-Dur op. 24 „Wiosenna”

Igor Strawiński – Suita włoska na skrzypce i fortepian


Anastazja Łysenko – skrzypce

Monika Pończocha – fortepian

 

Sonata F-dur op. 24 L. v. Beethovena nazywana jest „Wiosenną”, ale ten podtytuł nie jest pomysłem kompozytora. Przylgnął do świetnego utworu raczej poprzez nośne skojarzenie wyrazu muzyki, nastroju całości z porą roku, która w klimacie umiarkowanym uosabia odradzanie się życia, powrót ciepła i emanację pogody, czasami jedynie dobarwianą mniej lub bardziej gwałtownymi burzami. Takie też jest dzieło Beethovena – pełne liryzmu, czarującego spokoju i na ogół umiarkowanej temperatury, z kilkoma tylko mroczniejszymi epizodami. Wszystko ujawnia się w dźwiękach pierwszej frazy skrzypiec, rozpostartej nad delikatnym akompaniamentem fortepianu.

 

Suita włoska Igora Strawińskiego jest aranżacją wybranych tematów z jego własnego dzieła baletowego – Pucinelli, który to z kolei został oparty na motywach zaczerpniętych od osiemnastowiecznego włoskiego kompozytora Giambattista Pergolesiego. Urok włoskich melodii pióra Pergolesiego w połączeniu z pikantnym językiem harmonicznym Strawińskiego sprawiły, że Suita włoska stała się jednym z najpopularniejszych utworów kameralnych na skrzypce i fortepian w historii literatury muzycznej.

Bilety w cenie 15 zł

wróć

transVOCALE 2018

zobacz

Miejskie Święto Hanzy 2018

zobacz

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.